Yazlık Kışlık Lastik Değişimi

on
Categories: Genel

İçerik Tablosu

Kışlık lastik değişimi, aracınızın güvenliği için önemli bir süreçtir. Lastiği nasıl değiştireceğinizden emin değilseniz, aracınızı profesyonel bir tamirciye götürmeniz en iyisidir.

Bu yazımızda İzmir’de yaz ve kış lastikleri arasındaki farkı ve lastiklerinizi değiştirmenin en yaygın nedenlerinden bazılarını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Lastiğinizi Değiştirme Nedenleri

✅Tamir edilemez bir lastik patlaması durumunda,
✅Lastikleriniz kullanım süresi dışında hızlı aşınmaya uğradığında
✅Lastiğinizin tarihi çok eskiyse veya doğru depolanma koşullarında saklanmadıysa
✅Beklenmedik çukura düşme, kaldırıma çıkma durumunda zedelenme
✅Aracınıza uygun lastik ebadı takmadığınızda.

Yazlık Kışlık Lastik Değişimi

Yaz lastik değişimi  1 Nisan itibari ile başlar. 1 Aralık itibari ile de kış lastiğine geçiş yapılır.

Lastiklerin sezonsal değişime tâbi tutulması sürücü güvenliği ve sürüş konforu için çok önemlidir.

Yaz lastikleri sıcak hava için tasarlanmıştır ve tüm yıl boyunca kullanılabilir. Islak yüzeylerde diğer lastiklerden daha iyi kavramalarına yardımcı olan daha yumuşak bir kauçuk bileşimine sahiptirler.

Kış lastikleri, buz ve kar gibi soğuk, kaygan yüzeylerde daha iyi kavramalarını sağlayan daha sert bir kauçuk bileşimine sahiptir. Ayrıca, bu yüzeylerde çekişi korumalarına yardımcı olan daha derin basamaklara sahiptirler.

Dört mevsim lastikleri, hem kış hem de yaz koşullarında yol tutuşu sağlamak için ek bir sırt desenine sahiptir, ancak her iki koşulda da yaz veya kışa özel lastikler kadar iyi performans göstermezler. Dört mevsim lastikleri tüm yıl kullanılabilir

Aracınıza en uygun lastiği bulmak için !

Yaz Lastiğinin Özellikleri

Yaz lastiklerinin yapısındaki bloklar kalın ve kısadır. Kanallar ise uzunlamasınadır. Diş derinlikleri kış lastiği kadar derin olmadığından, kauçuk maddesinin yola daha iyi temas etmesini sağlar. Hava şartları 7 derecenin altına düştüğü zaman yaz lastiği yol tutuşunu kaybetmeye başlar, lastik dertleşir aynı verimliliği göstermemeye başlar.

Yazdan kışa mevsimlerin değişmesi, sürücülerin arabalarına dikkat etmeleri ve önlerindeki hava koşullarına uygun şekilde hazırlandıklarından emin olmaları için iyi bir zamandır. İnsanların bu dönemde yapması gereken önemli bir şey, yaz lastiklerini kış lastikleriyle değiştirmek. Bu, sürücünün yollarda güvende kalmasını sağlamaya yardımcı olabilir ve karşılığında diğerlerini de güvende tutmaya yardımcı olur.

Yaz lastiğinizi değiştirirken mutlaka diş derinliğinin 1.6 mm’den düşük olmadığından emin olun. Yıpranmış lastik sizi ansızın yolda bırakabilir. Lastik değişimi sırasında aracınızın rot balans ayarını yaptırın. Bu servisi işinde uzman servislerden alın.

Kış Lastiğinin Özellikleri

Kışlık lastiklerin desen doluluk oranı yazlık ve dört mevsim lastiklerine göre oldukça fazladır. Bu desen tasarımı sayesinde kar, çamur, buz gibi dış etkenleri kanallarından arındırması kolay olur. Sırt yapıları kılcal damarlı, dişli bloklara sahiptir. Çekiş gücünü bu yapısına borçludur. Zaten zor mevsim koşullarına uygun üretildiği için sertleşme yapmadan, yol tutuşu sağlar, emniyetinizi arttırır.

Kış lastiklerini diş derinlikleri dışında, lastik yanağında yer alan M+S ibaresinden ve Snowflake (Kar tanesi) işaretinden ayırt edebilirsiniz.

Yazlık kışlık lastik değişimi son derece önemlidir. Aynı anda hem yaz lastiği hem kış lastiği kullanmayınız. Dört lastiğinizin dördününde set olarak kullanılması doğrudur. Lastikler de dahil olmak üzere, aracınızda güvenlik arıyorsanız tüm donanım ekipmanlarının belirli aralıklarla kontrollerini sağlamalısınız.

Ab Standartı Yeni Lastik Etiket sembollerinin anlamlarını

Yazlık Kışlık Lastikler için Doğru Adrestesiniz!

Yüksel Jant Lastik olarak; bizi arayın uzman personelimiz ile araç modelinizi paylaşın. Sonuç olarak Dünyaca ünlü Michelin ve Pirelli gibi lastik markalarından size en uygun kış lastiği çözümünü en hızlı şekilde sunalım.

Şimdi Ara : +90 533 032 49 26