AB Lastik Etiketi Nedir?

on
Categories: Genel

Mayıs 2021’de yürürlüğe giren AB Lastik Etiketi Yönetmelik (AB) 2020/740 ‘a göre lastik etiketinin anlamı ve lastik enerji dereceleriyle ilgili yenilikler.

İçerik Tablosu

AB Lastik Etiketi Neden Gerekli?

Avrupa Komisyonu, en doğru tercihi yapmanıza yardımcı olmak için 1 Temmuz 2012’den sonra üretilen ve 1 Kasım 2012’den itibaren uygulamaya konulan Avrupa’yı AB lastik etiketleriyle tanıştırdı.
Buna göre, her Binek Araç lastiğinde, SUV lastiğinde ve Kamyonet lastiğinde karayolu ulaşımının güvenliğini ve üretkenliğini artırmak amacıyla;

✅Yakıt Verimliliği (Yuvarlanma Direnci),
✅Islak Zemin Tutuşu
✅Lastiğin Dış Gürültüsü

hakkında net bilgileri gösteren bir etiket olmak zorunda. Böylece son kullanıcıların; satışa sunulan lastikleri satın almadan önce daha bilinçli olarak seçebilmeleri sağlanıyor. Ayrıca yönetmelikte belirtilen lastik özelliklerinin derece seviyeleri, yöntemleri Avrupa düzeyinde belirlenen testlerin sonuçlarına göre lastik üreticilerinin kendileri tarafından rapor edilmektedir.

AB Lastik Etiketi Zorunluluğu

Avrupa Birliği 1 Mayıs 2021‘den itibaren zorunlu hale getirdiği AB lastik etiketleri ile 2050 yılına kadar normal iklim şartlarına ulaşmak için sera gazı emisyonunu azaltmayı hedefleyen iklim ve enerji politikasını çerçevesinde; karayolu taşımacılığından kaynaklanan karbondioksit emisyonunun azaltılması, bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynuyor.

Yakıt verimliliği daha yüksek lastikleri seçmek, taşımacılıktan kaynaklanan emisyonu azaltmaya yardımcı oluyor.

Tüketicilerin konu hakkında bilgi sahibi olarak karar vermeleri için Avrupa Birliği, 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yeni AB lastik etiketini uygulamaya koyuyor. ilk olarak; AB lastik etiketi, tüketicilerinin yakıt verimliliği daha yüksek lastikler seçmesine olanak tanırken hem son kullanıcılar hem de ticari kullanıcılar maliyet ve emisyondan büyük tasarruf sağlayabilecekler. İkinci olaraksa; Islak zeminde daha iyi kavrama performansı sayesinde yol güvenliği iyileştirilirken gürültü seviyeleri hakkındaki bilgiler trafikte yaşanan gürültü kirliliği probleminin azalmasını sağlayacak.

Aracınıza en uygun lastiği bulmak için !

Eski ve Yeni AB lastik etiketlerinin karşılaştırması

Yeni AB lastik etiketleri nasıl okunmalı?

Eski standart etiket yalnızca dönüş direnci, ıslak zeminde kavrama ve dış dönüş gürültüsüne ilişkin lastik sınıflarını gösteriyordu. Yeni AB lastik etiketi, karlı ve buzlu yol şartlarında lastik performansları hakkında ek bilgiler içerir.

Standart bilgiler olarak size tedarikçinin ticari markası ya da tescilli adı, lastik tipi tanımlayıcı, lastik ebadı gösterimi, lastik sınıfı otobüs ve kamyon lastiklerini de kapsayacak (ör. C1, C2 veya C3) şekilde hakkında bilgiler vermektedir. 

Eski (1222/2009) ve Yeni (2020/740)
Yönetmeliğe göre Lastik Etiketleri
Derecelendirme bilgilerinde ise Islak zeminde yol tutuş ve dönüş direncine yönelik etiket sınıflarının ölçeği, artık 7 sınıf yerine 5 sınıftan oluşmaktadır. Bu sınıflar, A (en etkili) ile E (en etkisiz) arasında olacaktır.
Gürültü Sınıflarıda ✅Ses dalgalarının yerini ABC olarak derecelendirilecektir.
Daha düşük etiketlerin yeniden sınıflandırmasında;  ✅E sınıfının yerini D sınıfı alacak;
✅D sınıfı artık boş kalmayacak
(sadece C1 & C2 lastikleri için);
✅F ve G birleşerek E sınıfını oluşturacak.
Uygun lastiklerde ✅”Dış gürültü” sembolünün yanında karlı yol tutuşu (“Kar Tanesi ve 3 Dağ Zirvesi”) ve/veya “Buzlu yol tutuşu” sembolleri olabilir.
Yeni Lastik Etiketlerinde Kullanılan Sembollerin Anlamı

Avrupa Birliği Yeni Lastik Etiketleme Yönetmeliğine uygun Lastikler için Doğru Adrestesiniz!

Yüksel Jant Lastik olarak; bizi arayın uzman personelimiz ile araç modelinizi paylaşın. Sonuç olarak Dünyaca ünlü Michelin ve Pirelli gibi lastik markalarından size en uygun çözümü en hızlı şekilde sunalım.

Şimdi Ara : 0232 328 13 50